حبیب طالبی
Contact me
My Profile
Blog Author(s) حبیب طالبی
Previous Months Home Archive More ...
      habib.talebi ()
شرح جزئیات اجرایی : برگزاری کارگاه تخصصی آموزش خلاقیت معماری by: حبیب طالبی

پژوهشی در باب ،پاسخ به پرسش همیشگی ، چگونه طرح خلاق معماری ارائه دهیم ؟

در این دوره آغازین از کارگاه آموزشی در دو بخش خواهد بود :

 

اول : تئوری : در قالب درسگفتارهای سه گانه (فلسفه ، سینما ، مجازی سازی)

دوم : عملی (طراحی اسکیس معماری) در قالب آتلیه تمرین و ترسیم معماری

 بخش تئوریک درسگفتارهایی از رابطه ی هنرمعماری با فلسفه ، سینما ، مجازی سازی (نرم افزار) است .

بخش آتلیه (عملی) شامل موضوع برنامه هایی است که ، حاصل تحقیق و تدقیق در درسگفتارهای چندگانه است و با توجه به نیازها ی کیفی معماری و شهرسازی لارستان ، ترسیم ها و طرح های معماری ، به شکل پروپازال های ترسیمی فاز صفر ارائه خواهد شد .

نمونه هایی از پروپازال های عملکرد های خلاق برای شهر :

               باززنده سازی و احیای  زمین –نشان های منطقه جنوب (برکه های لار) LAND MARK DESIGN

              طرح و انتخاب نماد زمین و نماد تصویری ICONIC PLACE or ICONIC SPACE جنوب (لارستان)

             کاراکتر بخشی به فضاهای  پس – مانده شهر لار (خرابه های بافت قدیم وجدید )

            طرح و انتخاب حیاتی ترین عنصر نا -انسان ساخت

        

زمانبندی 

کارگاه معماری خلاق در 20 جلسه (بعنوان اولین دوره برگزاری از مجموعه کارگاههای معماری ) که هر جلسه از دو SECTIONمجزا یا ترکیبی 2 ساعته که مجموعا 4 ساعت خواهد بود .

مجموعا 80 ساعت آموزش درسگفتارهای سه گانه و طراحی فاز صفر معماری انجام خواهد شد

زمان برگزاری آبان ماه 1396 است . برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام حضور در کارگاه با شماره تلفن 09177829492 یا وبگاه habib-talebi.persianblog.ir   تماس حاصل فرمایید.

 

مخاطبان دوره و  جمعیت هدف کسانی که امکان شرکت را دارند

                        

             کسانی که امکان استفاده از کارگاه را دارند و حضورشان موثر خواهد افتاد،  شامل : مهندسین معمار، طراحان داخلی ، طراحان و مهندسین منظر ، گرافیست ها ، نقاشان و طراحان تجسمی ، مجسمه سازان ، دانشجویان معماری و گرافیک و دانشجویان دیگر هنرهای تجسمی ، علاقه مندان حوزه میان رشته ای  هنر و فلسفه ، علاقه مندان سینما  و عموم   علاقه مندان ، خواهد بود .

 

دستاوردها و جمعبندی کارگاه

 

هدف مورد نظر  در برگزاری این دوره جامع ، مرحله ای ابتدایی است از جریان –شهرخلاق-که نگاهی انتقادی به معماری و شهرسازی لارستان دارد و شعار "تئوریزه کردن موقعیت های محلی " و  توسعه پایدار یا معماری سبز ، را بعنوان سرلوحه خود قرار داده  است .

جریان شهرخلاق ، مجری و مرجع علمی ، برگزاری کارناوال های معماری خواهد بود .

دستاورد مرحله اول از این دوره کارگاه ، کارناوال معماری ، رنگ خاک : نشان زمین    

دستاورد هنری عملکردی کارگاههای معماری خلاق ، شامل طرح های معمارانه این کمپین برای خروج شهر لار از بن بست طرح  و  پیشنهاد چشم انداز طراحی معماری و کیفیت فضای شهری  ، خواهد بود .

در پایان تمام طرح های پیشنهادی بصورت نمایشگاه و ژوژمان مورد قضاوت عموم مسئولین و مردم قرار خواهد گرفت .

  Comments ()
پوستر کارگاه : طراحی فرآیند خلاق معماری by: حبیب طالبی

  Comments ()
فلسفه سینما مجازی سازی در ارتباط به معماری / نمونه ای از نوع نگاه by: حبیب طالبی

معماری و فلسفه  : 

بررسی فلسفه قاره ای و فلسفه تحلیلی در معماری  و مثال های عملکردی آن در شکل گیری کانسپت های معماری و بناهایی که بر مبنای فلسفه شکل گرفته اند . 

در حوزه فلسفه معماری و گفتمان فلسفه قاره ای ، پدیدارشناسی و اگزیستانسیالیسم بیشترین سهم را در منابع خام نظریه پردازی معماری دارد.

متفکران معماری یا معمار-متفکرانی چون استیون هال ، آلوارآلتو ، یوهانی پلاسما ، بهرام شیردل و متفکر فیلسوفان هنرمعماری ، نوربرگ شولتز ، هانری لوفور ، به وضوح از فلسفه های هیدگر و مرلوپونتی بهره برده  اند ، آن هم نه به طریقی که پیتر آیزنمن از دریدا و دلوز در معماری استفاده کرد ، بلکه به نحوی عمیقا بنیادین از این فلسفه ها بهره برده اند و شیوه های کیفی بسیار نوبنیادی طرح انداختند .

امروزه ما آنها را تحت عناوینی چون ، فضای وجودی (اگزیستانسیال ) ، پدیدارشناسی معماری ، و در سبک ، معماری های دیکانستراکشن و فولدینگ و پست مدرن را تئوریزه کرده اند .

دو کلید-کلمه  دیگری که زیر مجموعه فلسفه و معماری قرار دارند  آشنایی زدایی از عناصر معماری است  و مفهوم مرز ، که به نوعی انعطاف پذیری را تبیین میکند و اجازه می دهد تا مرزها مشخص و اتوریته مرز را محو و به چیزها به مثابه یک دیالکتیک هگلی بیندیشد .

 

 

 

معماری و سینما  :

سینمای معمارانه  یا معماری سینما  و شناخت کانسپت طراحی معماری از طریق نقد ساختاری سینما  .

یکی از کلیدواژه هایی که در شناخت و انجام خلاقیت طراحی معماری به طراحان یاری می رساند ، بکار بستن اصل ترابط پذیری در مدیوم سینما ست .  به هیچ وجه آنطور که پیش از این گفته شد قرار نیست شباهت ها یا تفاوت های بین این دو هنر بیان شود ، بلکه دقیقا به جای فرض دوتایی انگاشتن ، پیش فرض یکی بودن آنها مد نظر قرار می گیرد ، و این بدین معنا ست  که سینما همان معماری و معماری همان سینماست  و هیچ تفاوت بنیادینی با هم ندارند .

از طریق سینما می توان  فضای معماری را شناخت ، سینما قادر به افزودن زمان به کالبد معماری است و حتی مجهز به پیشگویی و تاویل های فرامتنی شود .  سینما از طریق تعریف داستان ، از کالبد معماری آشنایی زدایی می کند و افق تازه ای از فهم معماری را پیش رویمان قرار می دهد .

فهم سینمایی از معماری در خلق خلاقانه طرح معماری بسیار اهمیت می یابد و سهم قابل ملاحظه ای دارد .

سینما می تواند مفهموم "بی خانگی " را به راحتی در عین خانه دار بودن کاراکترهای داستانش برای ما بازگو کند و آن عمق مفهومی  کالبدی ، پدیدار شدن این معضل در کالبد را روشن سازد . در سینمای مایکل آنجلو آنتونیونی ، مارتین اسکورسیزی ، تمام  بی خانگی ها و سرگردانی ها ی کاراکترها در مکان اتفاق می افتد و دائما این پرسش مطرح می شود با وجود مجهز بودن مکان زیست به مدرن ترین دستائردهای بشر باز هم شخصیت ها چون انسان های بدوی دست به خون و خونریزی و اعمال وقیحانه می زنند و انگار نسبتی پیدا شده به زرق و برق شهرها و بناها و بی اخلاقی این آدم ها ، نهایتا در می یابیم که علت اصلی این سرگردانی ، امکان بالقوه مکان معماری است که انها در آن می زیند . همانطور که گفته شد سینما می تواند پتانسیل بالقوه مکان معماری را بیان کند .

در سویی کاملا متفاوت ، در سینمای وودی آلن به جای  بی خانگی از مفهوم  ،پرسه ، از نوع والتر بنیامینی و رمانتیک مآبی را بین کاراکترها ، با قرار دادنشان در یک مکان شاخص معماری  مثلا زیر پل بروکلین در فیلم منهتن  ، به زیبایی القا می کند . و این هم یک امکان دیگر مکان است که از طریق سینما نشان داده می شود .

 

 

 

 

 

معماری و سایبرنتیک (مجازی سازی و نرم افزارهای گرافیک کامپیوتر CG )

 

گروهی از معماران و طراحان پیشرو و تجربی دست به تدوین رابطه ای تازه بین معماری و نرم افزارهای گرافیکی و سه بعدی سازهای مدلینگ فضاهای مصنوع ، زدند . این رابطه تنها محدود به ارائه دیجیتال آثار معماری نبود چه در قالب انیمیشن و چه در قالب رندرهای حاصل از موتور ندرهای شرکت Chaos Group   ، نماند .  نرم افزارهای معماری انقلابی در گفتمان طراحی بوجود آوردند ، از مفهموم پردازی و ایجاد کانسپت تا ارائه Presentation و معماری تخیلی دیجیتالی که وابسته به جاذبه زمین نبود .

اگر خلاقیت معماری بدن یک فرآیند طراحی باشد ، معماری دیجیتال به طور قطع صورت آن است . به جرات می توان گفت حتی گاهی این صورت ، بدن مفاهیم را تحت نیرو و تاثیر خود قرار می دهد ، یعنی به جای اینکه صورت محصول طراحی باشد در واقع پدیدار و ضورتی از طرح فرآیند می شود و اینجاست که ، طراح در خلاقیتی چشمگیر و معکوس مانند از ازائه شروع می کند تا طرح برسد . شیوه ای به شدت نامتعارف اتفاق می افتد که اموزه از آن بعنوان عصر پسا –دیجیتال یاد می شود . post-digital drawing

  Comments ()
کارگاه آموزشی : درسگفتارهای طراحی خلاق معماری چگونه طرح خلاق معماری ارائه دهیم by: حبیب طالبی

آموزش طراحی خلاق معماری (طراحی خلاقانه فضاهای معماری) ، پاسخ به این پرسش همیشگی است که چگونه به "خلاقانه ترین " طرح معماری دست یابیم .

خلاقیت معماری چگونه حاصل می آید و روش های فهم آن چیست ؟

در این سری درسگفتارهای "مشق معماری " به تحلیل و تدقیق و یادگیری ، خلاقیت طراحی معماری می پردازیم .

اساس و مبنای درسگفتارها بر مبنای نظریه ترابط پذیری علوم دنیای جدید ، طبق فلسفه آنالتیک یا تحلیلی است .

اصل ترابط پذیری ، باور به رابطه علوم مختلف با هم است ، یا فهم "نسبت " بین علوم و معارف پدیدارشده .

این رابطه علوم با هم به معنای تفاوت و شباهت آنها نیست ، بلکه در سطحی عمیق و مفهومی این ترابط پذیری بررسی می شود .

معماری بعنوان یکی از علوم جدید و در واقع هنرکاربردی با دیگر علوم دنیای جدید در ارتباطی تنگاتنگ است .

در این دوره برا ی فهم خلاقیت معمارانه ، پیش از هر چیز  به جای

فرآیند طراحی به طراحی فرآیند ، می پردازیم .

سه مولفه درک تازه ای به معمار عرضه می کنند تا به تمامه فرآیند طراحی را نقد کند و کناری بنهد ، و در آغاز طراحی ، به طراحی فرآیند دست بزند و برطبق این فرآیند در یک همزمانی و همنشینی کامل ، اثر معماری پدیدار گردد .

فلسفه / سینما / فضای سایبر  یا تکنولوژی

چشم انداز خلاقیت معماری ، در قالب سرفصل های زیر ارائه می شود :

      معماری و فلسفه 

    معماری و سینما

 معماری و سایبرنتیک (دنیای مجازی)

  Comments ()
کارگاه آموزش معماری : طراحی فرآیند خلاق معماری by: حبیب طالبی

بزودی اطلاعات کاملی از این کارگاه منتشر خواهد شد .

اگر تمایل دارید در مورد تاریخ های مهم کارگاه اطلاع به روز داشته باشید آدرس ایمیل خود را برای ما ارسال کنید